Prezentácia FBP na Európskej Noci výskumníkov 2017 v Žiline

vložil: Dominik Hollý počet komentáov: 0

11. ročník prestížneho festivalu vedy na Slovensku  – Európska Noc výskumníkov 2017  sa uskutočnil 29.9.2017 v Bratislave, Banskej Bystrici, Žiline, Košiciach, Poprade a v sprievodnej lokalite: Medzev, Levice.

Mottom festivalu bolo “Made by Science – Vytvorené vedou”. Každý deň využívame tisícky výsledkov vedy a inovácií, počnúc ranným budíkom až po zhasnutie večernej lampy, bez toho aby sme si to uvedomovali. Noc výskumníkov 2017 odhalila vedu Vašej každodennej rutiny. V rámci akcie Európskej Noci výskumníkov 2017 v Žiline sa zúčastnili traja študenti Ing. Tomáš Fekete, Ing. Patrícia Martišová a Bc. Lucia Benešová pod vedením doc. Ing. Radoslava Žideka, PhD. a Ing. Ľubomíra Beleja, PhD. z Katedry hygieny a bezpečnosti potravín. Cieľom expozície bolo popularizovať postupy aplikovanej biológie v personalizovanej bezpečnosti potravín.

V rámci podujatia bolo otestovaných viac ako 170 dobrovoľníkov, ktorí získali osobný profil schopnosti vnímania pachov a chutí. Záujemcovia v rámci Európskej Noci výskumníkov 2017 mali možnosť sa zúčastniť aj prednášky na tému "Genetické predurčenie - realita alebo mýtus", ktorá odhalila ako môžu drobné odlišnosti v štruktúre enzýmov, receptorov a metabolických dráh zmeniť náš životný štýl alebo schopnosť tráviť určité živiny. 

Späť